Menu

Fremads Venner

Fremads Venners hovedformål er at skabe selskabeligt samvær for medlemmerne, dels at støtte Boldklubben Fremad Amager.

Vennerne har igennem mange år tjent sine penge på tivolier, fester, salg af kampprogrammer ved 1. holdets hjemmekampe og kontingenter.

I dag er hovedindtægten kontingenter fra trofaste medlemmer.

Vennerne i dag bliver styret af en bestyrelse på 3 medlemmer, som på bestyrelsesmøder afgører hvilke projekter det vil støtte.

Fremads Venner har siden 1994 støttet Fremad Smager med over en halv million.

I 2005 støttede vennerne med 20.000,00 kr. til renovering af foyer og toilet, samt 15.000,00 kr. til ny ovn i køkkenet.

Vennerne arrangerer hvert år five-a-side.

Formand

Flemming Nielsen
Grækenlandsvej 7
2300 København S
Tlf.: 32 84 50 49

Kasserer

Henrik Kristensen
Lygtemagerstilen 6, 2 tv
2300 København S
Tlf.: 32 59 61 65
Mail: noller23@kabelmail.dk

Bestyrelsesmedlem

Einer Nielsen
Alkmar Allé 5
2791 Dragør

Live-score
Der er ingen livekampe på nuværende tidspunkt

Næste kampNordicBet LIGA • 1.Division

Ude mod
FC Fredericia
30. apr
Kl. 13.45
Monjasa Park
NordicBet LIGA - 1.Division

KampprogramNordicBet LIGA • 1.Division

Juli 2016

Vejle
1 - 1
livescore
Ude
Vejle Stadion

Fremad Amager

Fremad Amager
0 - 0
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

FC Fredericia
August 2016

FC Helsingør
2 - 0
livescore
Ude
Helsingør Stadion

Fremad Amager

Fremad Amager
1 - 1
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Vendsyssel FF

HB Køge
1 - 1
livescore
Ude
Castus Park

Fremad Amager

Fremad Amager
5 - 0
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Skive
September 2016

FC Roskilde
1 - 0
livescore
Ude
Roskilde Idrætspark

Fremad Amager

Fremad Amager
4 - 1
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Hobro

Næstved
0 - 1
livescore
Ude
Euro Outlets Stadion Næstved

Fremad Amager

Nykøbing FC
1 - 1
livescore
Ude
Nykøbing. F idrætspark

Fremad Amager
Oktober 2016

Fremad Amager
1 - 3
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

AB

FC Helsingør
2 - 2
livescore
Ude
Helsingør Stadion

Fremad Amager

Fremad Amager
1 - 0
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Nykøbing FC

Fremad Amager
3 - 0
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Skive
November 2016

Vejle
4 - 0
livescore
Ude
Vejle Stadion

Fremad Amager

AB
1 - 2
livescore
Ude
Gladsaxe Stadion

Fremad Amager

Fremad Amager
1 - 3
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

FC Roskilde

Fremad Amager
5 - 0
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Hobro

HB Køge
0 - 0
livescore
Ude
Castus Park

Fremad Amager
Marts 2017

Vendsyssel FF
0 - 0
livescore
Ude
Bredbånd Nord Arena

Fremad Amager

Fremad Amager
2 - 1
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

FC Fredericia

Næstved
1 - 1
livescore
Ude
Euro Outlets Stadion Næstved

Fremad Amager

Hobro
4 - 0
livescore
Ude
DS Arena

Fremad Amager
April 2017

Fremad Amager
1 - 2
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

FC Helsingør

Skive
4 - 1
livescore
Ude
Spar Nord Arena (Skive)

Fremad Amager

Fremad Amager
1 - 2
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Vendsyssel FF

Fremad Amager
2 - 3
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Vejle

FC Fredericia
30. apr
Kl. 13.45
Ude
Monjasa Park

Fremad Amager
Maj 2017

Fremad Amager
7. maj
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

HB Køge

Fremad Amager
11. maj
Kl. 18.00
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Næstved

FC Roskilde
14. maj
Kl. 13.45
Ude
Roskilde Idrætspark

Fremad Amager

Fremad Amager
21. maj
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

AB

Nykøbing FC
27. maj
Kl. 15.00
Ude
Nykøbing. F idrætspark

Fremad Amager

StillingNordicBet LIGA • 1.Division

Pos. Hold Kampe V U T Point
1 Hobro 26 15 5 6 50
2 Skive 27 15 2 10 47
3 FC Helsingør 26 11 10 5 43
4 Vendsyssel FF 27 12 6 9 42
5 FC Roskilde 27 12 6 9 42
6 HB Køge 27 8 13 6 37
7 Vejle 27 9 8 10 35
8 FC Fredericia 27 9 8 10 35
9 Fremad Amager 27 8 9 10 33
10 Nykøbing FC 27 9 6 12 33
11 Næstved 27 7 6 14 27
12 AB 27 5 3 19 18
Klubbens kampe
April 2017
23.
søndag
09.00
Fremad Amager (1)
Spillet
Herrer
U11
U11 Drenge (06) 8M B Forår • Pulje 1
Kunst, Sundby Idrætspark
Bk Fix (1)
Kunst, Sundby Idrætspark
23.
søndag
10.15
Fremad Amager
Spillet
Herrer
U11
U11 Drenge (06) 8M C Forår • Pulje 1
Kunst, Sundby Idrætspark
Bk Fix
Kunst, Sundby Idrætspark
23.
søndag
11.00
AB Tårnby
0 - 14
Herrer
U14
U14 Drenge (03) 7M Forår • P1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
23.
søndag
11.30
Fremad Amager (1)
Spillet
Herrer
U12
U12 Drenge (05) 8M A Forår • Pulje 1
Kunst, Sundby Idrætspark
Sundby Bk. (1)
Kunst, Sundby Idrætspark
23.
søndag
11.30
Fremad Amager (2)
Spillet
Herrer
U12
U12 Drenge (05) 8M A Forår • Pulje 3
Kunst, Sundby Idrætspark
GVI (2)
Kunst, Sundby Idrætspark
23.
søndag
12.30
Prespa
9 - 8
Herrer
Veteran
Veteran 1 7M Forår • P2
Kunst, Ryparken
Fremad Amager
Kunst, Ryparken
23.
søndag
12.30
B 1903 4
0 - 1
Herrer
U13
U13 Drenge 3 (04) 8M Forår • P3
B1903
Fremad Amager 3
B1903
23.
søndag
13.45
Fremad Amager
livescore
2 - 3
Herrer
Senior
NordicBet LIGA • 1.Division
Sundby I P. Opvisn.
Vejle
Sundby I P. Opvisn.
24.
mandag
18.30
AB Tårnby
Herrer
Grand Old Masters
Grand Old Masters 7M Forår 2017 • P1
Kunst, Vestamager Idrætsanlæg
Fremad Amager
Kunst, Vestamager Idrætsanlæg
24.
mandag
20.00
Fremad Amager
Herrer
Veteran
Veteran Øst • P1
Kunst, Sundby Idrætspark
Brønshøj BK
Kunst, Sundby Idrætspark
26.
onsdag
18.30
Fremad Amager (2)
Kvinder
Senior
Kvinde LP 2017/18 - Øst • Pulje 1
Sundby Idrætspark
Tårnby FF (KS)
Sundby Idrætspark
26.
onsdag
19.30
FB
Herrer
Senior
Herre Senior M 7M Forår • Mester
Kunst, Jens Jessens Vej
Fremad Amager
Kunst, Jens Jessens Vej
26.
onsdag
20.00
Fremad Amager
Herrer
Senior
Herre Senior 3 7M Forår • P5
Kunst, Sundby Idrætspark
B 1960
Kunst, Sundby Idrætspark
26.
onsdag
20.00
Fremad Amager
Herrer
Veteran
Veteran 1 7M Forår • P2
Kunst, Sundby Idrætspark
Rødovre 2
Kunst, Sundby Idrætspark
27.
torsdag
19.00
BSV/FC Holte
Herrer
U19
U19 Drenge Øst 1 Forår (98-99) • Øst 1
Vedbæk Stadion
Fremad Amager
Vedbæk Stadion
27.
torsdag
19.15
FB
Herrer
Masters
Masters 1 • P1
Kunst, Jens Jessens Vej
Fremad Amager
Kunst, Jens Jessens Vej
27.
torsdag
19.30
Sundby Bk. 3
Kvinder
Senior
Kvinde Senior 2 7M Forår • P2
Kunst, Sundby/Kløvermarken
Fremad Amager
Kunst, Sundby/Kløvermarken
28.
fredag
18.15
Fremad Amager 2
Herrer
Senior
Serie 1, P3 Forår • P3
Kunst, Sundby Idrætspark
B.1908 2
Kunst, Sundby Idrætspark
28.
fredag
18.30
CBS Sport 3
Herrer
Senior
Serie 4, P13/16 Forår • P16
Jens Jessens Vej
Fremad Amager 4
Jens Jessens Vej
28.
fredag
18.30
HIK 2
Herrer
U13
U13 Drenge 1 (04) 8M Forår • P1
Kunst, HIK
Fremad Amager 2
Kunst, HIK
29.
lørdag
09.00
Fremad Amager
Herrer
U11
U11 Drenge (06) 8M C Forår • Pulje 1
Kunst, Sundby Idrætspark
Fremad Amager
Kunst, Sundby Idrætspark
29.
lørdag
10.15
Fremad Amager 3
Herrer
U13
U13 Drenge 3 (04) 8M Forår • P3
Kunst, Sundby Idrætspark
FA 2000 3
Kunst, Sundby Idrætspark
29.
lørdag
10.15
Fremad Amager
Kvinder
U13
U13 Piger 2 (04) 8M Forår • P2
Kunst, Sundby Idrætspark
B 93 4
Kunst, Sundby Idrætspark
29.
lørdag
10.30
AB Tårnby
Herrer
Supermasters
Super Masters 1 • P1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
29.
lørdag
12.00
AB Tårnby
Herrer
U13
U13 Drenge Øst 2 8M (04) • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
29.
lørdag
13.00
Vanløse (2)
Herrer
U12
U12 Drenge (05) 8M A Forår • Pulje 3
Vanløse I P
Fremad Amager (2)
Vanløse I P
29.
lørdag
14.30
Vanløse (3)
Herrer
U11
U11 Drenge (06) 8M B Forår • Pulje 1
Vanløse I P
Fremad Amager (1)
Vanløse I P
29.
lørdag
15.00
CBS Sport
Herrer
Senior
Herre Senior 4 7M Forår • P6
Jens Jessens Vej
Fremad Amager 2
Jens Jessens Vej
29.
lørdag
16.00
Fremad Amager
Kvinder
U16
U16 Piger 1 (01-02) 7M Forår • P1
Kunst, Sundby Idrætspark
Dragør BK
Kunst, Sundby Idrætspark
30.
søndag
09.00
Fremad Amager
Herrer
U12
U12 Drenge (05) 8M B Forår • Pulje 1
Kunst, Sundby Idrætspark
Sundby Bk.
Kunst, Sundby Idrætspark
30.
søndag
09.00
Fremad Amager
Herrer
U12
U12 Drenge (05) 8M C Forår • Pulje 1
Kunst, Sundby Idrætspark
Sundby Bk.
Kunst, Sundby Idrætspark
30.
søndag
10.00
Sundby 3
Herrer
U13
U13 Drenge 4 (04) 8M Forår • P4
Sundby/Kløvermarken
Fremad Amager 4
Sundby/Kløvermarken
30.
søndag
10.00
Sundby Bk. (2)
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M B Forår • Pulje 3
Røllikevej
Fremad Amager (2)
Røllikevej
30.
søndag
10.00
AB Tårnby
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M B Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen
30.
søndag
10.00
AB Tårnby
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M C Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen
30.
søndag
10.00
KB (1)
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M A Forår • Pulje 1
KB. Pile Alle
Fremad Amager
KB. Pile Alle
30.
søndag
10.00
AB Tårnby (1)
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M B Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Bk. Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
10.00
AB Tårnby (1)
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M C Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
10.00
AB Tårnby (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (10) 3M Forår • Pulje 1
Valby IP, tribunen
Fremad Amager (1)
Valby IP, tribunen
30.
søndag
10.15
Fremad Amager
Herrer
U14
U14 Drenge 2 (03) Forår • P2
Kunst, Sundby Idrætspark
Skjold
Kunst, Sundby Idrætspark
30.
søndag
10.40
Valby (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (10) 3M Forår • Pulje 1
Valby IP, tribunen
Fremad Amager (1)
Valby IP, tribunen
30.
søndag
10.50
Vanløse (3)
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M B Forår • Pulje 3
Røllikevej
Fremad Amager (2)
Røllikevej
30.
søndag
10.50
Valby
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M B Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen
30.
søndag
10.50
Valby (1)
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M C Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen
30.
søndag
10.50
B 1903
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M A Forår • Pulje 1
KB. Pile Alle
Fremad Amager
KB. Pile Alle
30.
søndag
10.50
Valby (1)
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M B Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Bk. Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
10.50
Valby
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M C Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
11.15
Dragør Bk.
Herrer
U12
U12 Drenge (05) 8M A Forår • Pulje 1
Dragør Bk
Fremad Amager (1)
Dragør Bk
30.
søndag
11.20
Bk. Union
Herrer
U7
U7 Drenge (10) 3M Forår • Pulje 1
Valby IP, tribunen
Fremad Amager (1)
Valby IP, tribunen
30.
søndag
11.40
Østerbro IF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M B Forår • Pulje 3
Røllikevej
Fremad Amager (2)
Røllikevej
30.
søndag
11.40
Bk. Union
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M B Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen
30.
søndag
11.40
Bk. Union
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M C Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen
30.
søndag
11.40
Østerbro IF
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M A Forår • Pulje 1
KB. Pile Alle
Fremad Amager
KB. Pile Alle
30.
søndag
11.40
Vanløse (1)
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M B Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Bk. Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
11.40
BK Union
Herrer
U8
U8 Drenge (09) 5M C Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
11.45
Fremad Amager
Herrer
U17
U17 Drenge M (00-01) Forår • Mester
Kunst, Sundby Idrætspark
Vanløse 2
Kunst, Sundby Idrætspark
30.
søndag
12.30
AB Tårnby (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (10) 3M Forår • Pulje 4
Valby IP, tribunen
Fremad Amager (2)
Valby IP, tribunen
30.
søndag
13.00
AB Tårnby (1)
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M A Forår • Pulje 1
Vestamager Idrætsanlæg
Fremad Amager
Vestamager Idrætsanlæg
30.
søndag
13.00
AB Tårnby
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M B Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager (1)
Tårnby Stadion
30.
søndag
13.00
AB Tårnby (1)
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M C Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
13.00
AB Tårnby
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M A Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen
30.
søndag
13.10
Valby (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (10) 3M Forår • Pulje 4
Valby IP, tribunen
Fremad Amager (2)
Valby IP, tribunen
30.
søndag
13.45
FC Fredericia
Herrer
Senior
NordicBet LIGA • 1.Division
Monjasa Park
Fremad Amager
Monjasa Park
30.
søndag
13.50
Valby (1)
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M B Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager (1)
Tårnby Stadion
30.
søndag
13.50
Valby
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M C Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
13.50
FA 2000 (4)
Herrer
U7
U7 Drenge (10) 3M Forår • Pulje 4
Valby IP, tribunen
Fremad Amager (2)
Valby IP, tribunen
30.
søndag
14.40
Bk. Union
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M B Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager (1)
Tårnby Stadion
30.
søndag
14.40
Bk. Union
Herrer
U10
U10 Drenge (07) 5M C Forår • Pulje 1
Tårnby Stadion
Fremad Amager
Tårnby Stadion
30.
søndag
14.40
Bk. Union
Herrer
U9
U9 Drenge (08) 5M A Forår • Pulje 1
Kunst, Genforeningspladsen
Fremad Amager
Kunst, Genforeningspladsen