Menu

Vision/Mission

(det er tanken, at nedenstående behandles på et stort fællesmøde, hvor slutresultatet bliver klubbens fremtidige mission, vision og målsætning ) 

Mission

  • At give børn, unge og voksne, drenge som piger, mulighed for at spille fodbold under ordnede forhold på Amager

 

Vision

  • At være den bedste klub på Amager, med de bedste spillere, trænere og faciliteter
  • At skabe trygge rammer og det bedste klubliv for alle medlemmer
  • At spille underholdende fodbold og være ”Hele Øens” foretrukne klub
  • At vi både er en bredde og elite klub

 

Målsætninger

Den overordnede sportslige målsætning:

  • At spille i den højest mulige division/række, som det enkelte hold har mulighed for
  • At holde de bedste spillere og trænere længst muligt
  • At overgangen fra Ungdom til Senior foregår gnidningsløst
  • At der er en A-træner ansat i Ungdoms afdelingen
  • At få tildelt en DBU B-licens

Den overordnede organisatoriske målsætning:

  • At have et velfungerende kontor/sekretariat der altid kan svare på henvendelser og som sikrer at der er styr på alt administrativt og økonomisk
  • At have en eller flere repræsentanter i DBU København eller DBU udvalg

 

Målsætning frem til 2020

Detaljeret sportslig målsætning

  • Seniorafdeling
    - Elite/Bredde/Overgangs udvalg   ?
    - 2. og 3. holdet skal være tæt på hinanden, så de kan skifte op og ned
    - 4. hold og ned er bredde hold / lukkede hold
    - Efterløns hold/Hjemløs hold/Futsal / Uorganiseret

  • (Overgang U17-U19-U21)
    - Skal U 19 ind på U 21 i et år
    - Ung senior hold? Som 4. hold eller?

  • Ungdoms afdeling U 13 – U 17
    - Pavillon, fritidsordning
    - U15-17, Divisionsklub,
    - Uddannede trænere længere nede
    - Har mindst 2 hold i U-13-U19, med de bedste hold i næstebedste række
    - Tema aftener

  • Børne fodbold U 5 – U 12
    - Der skal være 40-50 børn i hver årgang for U5-U10

 

Detaljeret organisatorisk målsætning

  • Klubhus/Socialt
    - Kan vi bruge klubhuset for at gøre det attraktivt for alle holdene
    - Hvad kan vi gøre ved kælderen og taktik rummet
    - Vedligeholdelsesplan

  • Organisation
    - Finde en børneformand
    - Have et ungdoms udvalg
    - Skal pigerne have deres egen formand
    - Bestyrelsen skal være funktionsopdelt
    - KI, børnebaner ved klubhuset

  • Sponsorsalg/Fundraising
    - Salgs materiale skal være udarbejdet
    - Væg tavle
    - Firmaer/Forældre der vil betale for en tøj pakke
    - Sælge ”beviser” til butikker
    - Fodbold camps
    - Stævner / Fodboldskole / Opstart stævne / Bredde / Firma stævner

 

(uprioriteret rækkefølge af mulige målepunkter, kan/skal deles op i år/afdelinger )

  • Rettidig udgivelse af mindst 3 medlemsblade pr. år. på nettet
  • Der skal være mindst 1.000 betalende medlemmer
  • Indgåelse af mindst 3 sponsorkontrakter til hovedklub/ungdomsafdeling
  • Samlet overskud på 50.000. - pr. år
  • Max. 5 arbejdsdage respons ved henvendelse fra nye medlemmer
  • Afholdelse af mindst 2 udendørs- og 1 indendørsstævner pr. år
  • Personlig kontakt til mindst 2 politikere på rådhuset
  • Personlig kontakt til mindst 2 embedsmænd på rådhuset
  • Afholdelse af mindst 2 medlemsarrangementer i hovedklubben
  • Afholdelse af mindst 4 medlemsarrangementer i ungdomsafdelingen
  • Mindst 1 fuldtidsansat i administrationen
  • Mindst en 15 timers ansættelse af en salgsmedarbejder
  • Gennemførsel af en medlemsundersøgelse
  • 10 års vedligeholdelsesplan for hele klubhuset
  • At have et hold i alle de øverste divisioner / rækker for samtlige årgange.
  • At være den største klub på Amager
  • At være den bedste klub i København / på Sjælland / I Danmark.
  • At have den største Seniorafdeling eller Ungdomsafdeling i København/Sjælland/Danmark
  • At have den største/ bedste forældreforening
  • At have flest egne spillere på 1.holdet.
  • At have flest egne ”gamle” spillere i klubben ( aktive som passive )      ( et rart sted at være )
  • At have de bedste forehold for spillere, ledere, forældre.
  • Vores 2. seniorhold skal ligge i Danmarksserien
  • Vi vil i år 20?? have ??? børn & unge (5-17 år)
  • Vi vil i år 20?? have ??? Seniorer           (18-70 år)
  • Vi vil til hver en tid have et optimalt sammenarbejde med Københavns Kommune, skolerne , svømmehallen , Sundby Idrætspark (KI) , Politi og SSP og andre idrætsprojekter i Sundby/Amager.

 

Afklarende spørgsmål:

  • Skal ledelsen i senior/ungdom være mere decentral?
  • Skal vi have ”elite” træning til alle vores 1-2-3-4 hold eller?
  • Skal Fremad Amager være en elite og/eller en breddeklub?
  • Skal der være træner, hjælpetræner, holdleder til alle hold ?
  • Skal vi have U21/U23/Ungsenior hold eller skal vi bare springe dem over?
  • Skal vi ”genbruge” de ”gamle” medlemmer mere eller mindre end vi gør i dag?
  • Skal vi spille et bestemt system i alle rækker ( ks.  4-4-2, 3-5-2, 3-4-1-2, 4-2-4 eller ??? )
  • Skal Fremad Amager ”brede” sig til andre idrætsgrene (eks. Håndbold, bordtennis, basketball osv.)  
  • Hvordan får vi flere til at ”hjælpe” til i klubben, så det ikke er Tordenskjolds soldater der laver det hele?
  • Hvordan får vi mere ”liv” i de 3 støtteforeningerne, De Blå/Hvide Engle, Forældreforeningen og Fremads Venner ?
  • Skal vi spille ”socialt” fodbold op til lilleputrækkerne og derfra opdele spillerne efter evner, eller skal vi starte fra mini-microput alderen med at opdele efter evner?
  • Og ????
Live-score
Der er ingen livekampe på nuværende tidspunkt
U13 Drenge Øst 1 8M (05) efterår • Pulje 3
Smørum Idrætscenter 24-09-2017 Kl. 12.00
LSF
-
'56
Fremad Amager

Næste kampNordicBet LIGA • 1.Division

Hjemme mod
Skive
24. sep
Kl. 13.00
Sundby I P. Opvisn.
NordicBet LIGA - 1.Division

Næste kampDBU Pokalen 2017/18 • Pulje 1

Hjemme mod
OB
21. sep
Kl. 18.15
Sundby I P. Opvisn.
DBU Pokalen 2017/18 - Pulje 1

KampprogramNordicBet LIGA • 1.Division

Juli 2017

Vendsyssel FF
2 - 0
livescore
Ude
Nord Energi Arena

Fremad Amager
August 2017

Fremad Amager
1 - 2
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

HB Køge

Brabrand
1 - 0
livescore
Ude
Brabrand IF's Idrætsanlæg

Fremad Amager

Fremad Amager
0 - 6
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Viborg

Nykøbing FC
0 - 1
livescore
Ude
Nykøbing. F idrætspark

Fremad Amager

FC Fredericia
2 - 3
livescore
Ude
Monjasa Park

Fremad Amager
September 2017

Fremad Amager
1 - 0
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Esbjerg

Fremad Amager
0 - 2
livescore
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Thisted

FC Roskilde
0 - 1
livescore
Ude
Roskilde Idrætspark

Fremad Amager

Fremad Amager
24. sep
Kl. 13.00
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Skive
Oktober 2017

Vejle
1. okt
Kl. 13.00
Ude
Vejle Stadion

Fremad Amager

Fremad Amager
8. okt
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Vendsyssel FF

Viborg
15. okt
Kl. 14.30
Ude
Energi Viborg Arena

Fremad Amager

Esbjerg
22. okt
Kl. 14.30
Ude
Blue Water Arena

Fremad Amager

Fremad Amager
29. okt
Kl. 14.30
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

FC Roskilde
November 2017

HB Køge
5. nov
Kl. 14.30
Ude
Castus Park

Fremad Amager

Fremad Amager
12. nov
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

FC Fredericia

Fremad Amager
19. nov
Kl. 14.30
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Vejle

Thisted
26. nov
Kl. 14.30
Ude
Sparekassen Thy Arena

Fremad Amager
Marts 2018

Fremad Amager
4. mar
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Brabrand

Skive
11. mar
Kl. 13.45
Ude
Spar Nord Arena (Skive)

Fremad Amager

Fremad Amager
18. mar
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Nykøbing FC

Fremad Amager
25. mar
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Viborg

Vejle
29. mar
Kl. 00.00
Ude
Vejle Stadion

Fremad Amager
April 2018

Vendsyssel FF
2. apr
Kl. 00.00
Ude
Nord Energi Arena

Fremad Amager

Fremad Amager
8. apr
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Esbjerg

Brabrand
15. apr
Kl. 13.45
Ude
Brabrand IF's Idrætsanlæg

Fremad Amager

Fremad Amager
22. apr
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

HB Køge

Nykøbing FC
29. apr
Kl. 13.45
Ude
Nykøbing. F idrætspark

Fremad Amager
Maj 2018

Fremad Amager
6. maj
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Skive

FC Fredericia
13. maj
Kl. 13.45
Ude
Monjasa Park

Fremad Amager

Fremad Amager
20. maj
Kl. 13.45
Hjemme
Sundby I P. Opvisn.

Thisted

FC Roskilde
26. maj
Kl. 00.00
Ude
Roskilde Idrætspark

Fremad Amager

StillingNordicBet LIGA • 1.Division

Pos. Hold Kampe V U T Point
1 Vejle 9 6 2 1 20
2 Thisted 9 6 1 2 19
3 HB Køge 9 5 2 2 17
4 Vendsyssel FF 9 4 4 1 16
5 Esbjerg 9 4 1 4 13
6 Viborg 9 4 0 5 12
7 Nykøbing FC 9 4 0 5 12
8 Fremad Amager 9 4 0 5 12
9 FC Fredericia 9 3 2 4 11
10 FC Roskilde 9 2 2 5 8
11 Brabrand 9 2 2 5 8
12 Skive 9 0 4 5 4
Klubbens kampe
September 2017
20.
onsdag
18.00
FC Nyhavn
Kvinder
Senior
Kvinde Senior 2 7M Efterår • P2
Kløvermarken
Fremad Amager
Kløvermarken
20.
onsdag
19.30
Fremad Amager 3
Herrer
Senior
Serie 4, P13/16 Efterår • P13
Kunst, Sundby Idrætspark
FC Sydhavnen 2
Kunst, Sundby Idrætspark
21.
torsdag
18.15
Fremad Amager
Herrer
Senior
DBU Pokalen 2017/18 • Pulje 1
Sundby I P. Opvisn.
OB
Sundby I P. Opvisn.
21.
torsdag
19.30
Sundby Bk.
Herrer
Senior
Herre Senior 3 7M Efterår • P5
Sundby/Kløvermarken
Fremad Amager 2
Sundby/Kløvermarken
22.
fredag
17.30
Fremad Amager 2
Herrer
U15
U15 Drenge 4 (03) Efterår • P4
Sundby Idrætspark
AB Tårnby 3
Sundby Idrætspark
22.
fredag
17.30
KB 5
Herrer
U13
U13 Drenge 2 (05) 8M Efterår • P2B
KB. P.Bangsvej
Fremad Amager 3
KB. P.Bangsvej
22.
fredag
18.30
Brønshøj Bk.
Herrer
Senior
Herre Senior M 7M Efterår • P1
Kunst, Tingbjerg IP
Fremad Amager
Kunst, Tingbjerg IP
22.
fredag
19.00
Sundby Bk / Fremad Amager
Herrer
U17
U17 Drenge Øst 2 Efterår (01-02) • P2
Kunst, Sundby/Kløvermarken
Allerød Fodbold Klub
Kunst, Sundby/Kløvermarken
22.
fredag
19.00
Jægersborg Bk.
Herrer
U15
U15 Drenge 2 (03) Efterår • P2
Kunst, B1903
Fremad Amager
Kunst, B1903
23.
lørdag
09.00
Fremad Amager
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M C Efterår • Pulje 3
Kunst, Sundby Idrætspark
Kastrup Bk
Kunst, Sundby Idrætspark
23.
lørdag
09.00
Bk. Fremad Amager (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) 3M Efterår • Pulje 3
Kunst, Fælledparken
AB Tårnby (2)
Kunst, Fælledparken
23.
lørdag
09.00
Bk. Fremad Amager (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) 3M Efterår • Pulje 4
Kunst, Fælledparken
AB Tårnby (1)
Kunst, Fælledparken
23.
lørdag
09.40
Bk. Fremad Amager (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) 3M Efterår • Pulje 3
Kunst, Fælledparken
Østerbro IF (2)
Kunst, Fælledparken
23.
lørdag
09.40
Bk. Fremad Amager (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) 3M Efterår • Pulje 4
Kunst, Fælledparken
Østerbro IF (1)
Kunst, Fælledparken
23.
lørdag
10.00
Fremad Amager
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M C Efterår • Pulje 2
Husumparken
BK Fix
Husumparken
23.
lørdag
10.20
Valby (2)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) 3M Efterår • Pulje 3
Kunst, Fælledparken
Bk. Fremad Amager (2)
Kunst, Fælledparken
23.
lørdag
10.20
Valby (1)
Herrer
U7
U7 Drenge (11) 3M Efterår • Pulje 4
Kunst, Fælledparken
Bk. Fremad Amager (1)
Kunst, Fælledparken
23.
lørdag
10.30
Amager FF 2
Herrer
M+40
M+40 1 7M Efterår • P2
John Tranums Alle
Fremad Amager
John Tranums Alle
23.
lørdag
10.50
Fremad Amager
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M C Efterår • Pulje 2
Husumparken
Østerbro IF
Husumparken
23.
lørdag
11.40
Valby
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M C Efterår • Pulje 2
Husumparken
Fremad Amager
Husumparken
23.
lørdag
12.30
Nørrebro United (3)
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M C Efterår • Pulje 2
Kunst, Mimersparken
Fremad Amager (2)
Kunst, Mimersparken
23.
lørdag
15.00
B.93 2
Herrer
Senior
Serie 1, P3 Efterår • P3
B 93 Svanemølleanlæg.
Fremad Amager 2
B 93 Svanemølleanlæg.
23.
lørdag
15.00
VLI (1)
Kvinder
Senior
Serie 1, Kvinder Efterår • P1
Jens Jessens Vej
Fremad Amager (2)
Jens Jessens Vej
24.
søndag
09.00
Fremad Amager (2)
Herrer
U13
U13 Drenge M (05) 8M Efterår • Mester A
Kunst, Sundby Idrætspark
KB 3
Kunst, Sundby Idrætspark
24.
søndag
09.00
Fremad Amager 4
Herrer
U13
U13 Drenge 5 (05) 8M Efterår • P5
Kunst, Sundby Idrætspark
KFUM 2
Kunst, Sundby Idrætspark
24.
søndag
10.00
Fremad Amager
Herrer
U10
U10 Drenge (08) 5M C Efterår • Pulje 2
Værkstedvej
KFUM
Værkstedvej
24.
søndag
10.15
Fremad Amager
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M A Efterår • Pulje 1
Kunst, Sundby Idrætspark
Vestia
Kunst, Sundby Idrætspark
24.
søndag
10.15
Bk. Fremad Amager
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M B Efterår • Pulje 5
Kunst, Sundby Idrætspark
Kastrup Bk. (1)
Kunst, Sundby Idrætspark
24.
søndag
10.50
Fremad Amager
Herrer
U10
U10 Drenge (08) 5M C Efterår • Pulje 2
Værkstedvej
Østerbro IF (1)
Værkstedvej
24.
søndag
11.30
Fremad Amager
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M B Efterår • Pulje 2
Kunst, Sundby Idrætspark
Kastrup Bk.
Kunst, Sundby Idrætspark
24.
søndag
11.30
Fremad Amager (1)
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M C Efterår • Pulje 5
Kunst, Sundby Idrætspark
Kastrup Bk.
Kunst, Sundby Idrætspark
24.
søndag
11.40
Valby (1)
Herrer
U10
U10 Drenge (08) 5M C Efterår • Pulje 2
Værkstedvej
Fremad Amager
Værkstedvej
24.
søndag
12.00
BSV/FC Holte
Herrer
U19
U19 Drenge Øst 1 Efterår (99-00) • P1
Vedbæk Stadion
Fremad Amager
Vedbæk Stadion
24.
søndag
12.00
LSF
livescore
Herrer
U13
U13 Drenge Øst 1 8M (05) efterår • Pulje 3
Smørum Idrætscenter
Fremad Amager
Smørum Idrætscenter
24.
søndag
13.00
Bk. Fremad Amager
Herrer
U10
U10 Drenge (08) 5M B Efterår • Pulje 2
Værkstedvej
KB
Værkstedvej
24.
søndag
13.00
Fremad Amager
Herrer
U9
U9 Drenge (09) 5M B Efterår • Pulje 2
Husumparken
Husum Bk
Husumparken
24.
søndag
13.00
Fremad Amager
Herrer
U9
U9 Drenge (09) 5M C Efterår • Pulje 1
Jens Jessens Vej
Ørestad IF
Jens Jessens Vej
24.
søndag
13.00
B 1903 (1)
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M A Efterår • Pulje 2
Skovshoved I P
Bk. Fremad Amager
Skovshoved I P
24.
søndag
13.00
Fremad Amager
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M B Efterår • Pulje 1
Jens Jessens Vej
Ørestad IF
Jens Jessens Vej
24.
søndag
13.00
Fremad Amager
Herrer
Senior
NordicBet LIGA • 1.Division
Sundby I P. Opvisn.
Skive
Sundby I P. Opvisn.
24.
søndag
13.50
Bk. Fremad Amager
Herrer
U10
U10 Drenge (08) 5M B Efterår • Pulje 2
Værkstedvej
Østerbro IF (1)
Værkstedvej
24.
søndag
13.50
Fremad Amager
Herrer
U9
U9 Drenge (09) 5M B Efterår • Pulje 2
Husumparken
Østerbro IF (1)
Husumparken
24.
søndag
13.50
Fremad Amager
Herrer
U9
U9 Drenge (09) 5M C Efterår • Pulje 1
Jens Jessens Vej
Østerbro IF
Jens Jessens Vej
24.
søndag
13.50
Fremad Amager
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M B Efterår • Pulje 1
Jens Jessens Vej
Østerbro IF
Jens Jessens Vej
24.
søndag
14.00
Greve Fodbold
Herrer
U14
U14 Drenge Øst 1 (04) efterår • Pulje 2
Greve Idræts Center
Sundby Bk/Fremad Amager
Greve Idræts Center
24.
søndag
14.40
Valby
Herrer
U10
U10 Drenge (08) 5M B Efterår • Pulje 2
Værkstedvej
Bk. Fremad Amager
Værkstedvej
24.
søndag
14.40
Valby (1)
Herrer
U9
U9 Drenge (09) 5M B Efterår • Pulje 2
Husumparken
Fremad Amager
Husumparken
24.
søndag
14.40
KFUM
Herrer
U9
U9 Drenge (09) 5M C Efterår • Pulje 1
Jens Jessens Vej
Fremad Amager
Jens Jessens Vej
24.
søndag
14.40
Skovshoved IF
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M A Efterår • Pulje 2
Skovshoved I P
Bk. Fremad Amager
Skovshoved I P
24.
søndag
14.40
FB (2)
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M B Efterår • Pulje 1
Jens Jessens Vej
Fremad Amager
Jens Jessens Vej
25.
mandag
20.00
Fremad Amager
Herrer
Senior
Herre Senior M 7M Efterår • P1
Kunst, Sundby Idrætspark
FB
Kunst, Sundby Idrætspark
26.
tirsdag
18.00
Ørestad IF
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M C Efterår • Pulje 3
Byparken (kunst)
Fremad Amager
Byparken (kunst)
26.
tirsdag
19.15
Fremad Amager
Kvinder
Senior
Kvinde Senior 2 7M Efterår • P2
Kunst, Sundby Idrætspark
Nørrebro BK
Kunst, Sundby Idrætspark
26.
tirsdag
20.00
Fremad Amager 2
Herrer
Senior
Herre Senior 3 7M Efterår • P5
Kunst, Sundby Idrætspark
FFV
Kunst, Sundby Idrætspark
27.
onsdag
17.30
Sundby 3
Herrer
U14
U14 Drenge 2 (04) Efterår • P2
Sundby/Kløvermarken
Fremad Amager 3
Sundby/Kløvermarken
27.
onsdag
18.00
Valby Bk.
Herrer
M+60
M+60 7M Efterår • P1
Værkstedvej
Fremad Amager
Værkstedvej
27.
onsdag
19.30
Fremad Amager (2)
Kvinder
Senior
Serie 1, Kvinder Efterår • P1
Kunst, Sundby Idrætspark
CBS Sport 2
Kunst, Sundby Idrætspark
27.
onsdag
21.00
FB 14
Herrer
Senior
Herre Senior 4 7M Efterår • P6
Kunst, Jens Jessens Vej
Fremad Amager 3
Kunst, Jens Jessens Vej
27.
onsdag
21.00
Fremad Amager
Herrer
M+40
M+40 1 7M Efterår • P2
Kunst, Sundby Idrætspark
Husum Bk
Kunst, Sundby Idrætspark