Menu

U17 tog første sejr

image
Rasmi Khalil
08. november 2019 kl. 23:44
Efter 2 nederlag i træk, var det vigtigt at få skrabet nogle point på kontoen og det skulle gå ud over Roskilde KFUM.

Med en del skader og afbud, var det super fedt at Theo fra Fremads U19 trådte til og hjalp og hjalp det gjorde han.

 

Vi startede kampen som lyn og torden. Allerede efter 30 sekunder sender Bilan bolden over forsvaret og Hasan stikker af sted, men alene med målmanden sparker han over mål. Men så var vi ligesom i gang.

Herefter sad vi godt på kampen og Roskilde fik ikke noget ro overhovedet. Vi var meget aggressive i vores pres.

 

Efter et kvarter er Bilal igen på spil. Denne her gang er det Adam, der nyder godt af det, men hans 1. berøring bliver ikke helt god og derfor bliver afslutningen derefter og den triller forbi mål. Men vi var ikke færdige.

Theo finder Patricio, der laver en tunnel på baglinjen, finder Adam skråt tilbage, men bolden sejler over mål.

 

Kort før pausen tager Magnus en god tur. Der bliver begået et lille frispark på ham, men dommeren lader spille køre og bolden havner hos Holm, men også han sender bolden over mål.

 

Efter pausen fik Roskilde deres første chance, men den tog Sebastian sig sikkert af.

 

Så kom forløsningen endelig. Marcus kommer af sted på venstre kanten, sender et fladt indlæg indover til Tunahan. Han prøver at vende, men bliver taklet og bolden havner hos Adam, der sikkert sparker bolden i nettet.

 

10 minutter senere er Roskilde tæt på, da Wasim glider i forsvaret, men igen var Sebastian vågner og redder flot. Bare 2 minutter senere øger vi føringen. Roskilde begår frispark på Adam i vores højre side. Adam sparker den selv i feltet og her dukker Marcus op og header den sikkert i mål.

Så ville Theo også være med. Adam finder ham midt på Roskildes halvdel. Han tager et træk, men igen over mål.

 

Men vi fortsætter presset og bare et minut senere, kommer Mikkel igennem i vores højre side. Mikkel prøver fra en spids vinkel uden held. Den skulle nok ha været smidt til bagerste til en fri Hasan.

 

I dommerens overtid er Roskilde tæt på. Et hjørne ryger over Sebastian og rammer indersiden af stolpen. Den ryger lige ud til en Roskilde spiller, der heldigvis header over mål. Men det var ikke den eneste chance i overtiden.

Adam tager et konge løb op igennem banen, finder flot Holm, der uden at tøve, flot ligger bolden forbi målmanden til 3-0, der også blev kampens resultat.

 

Dagens hold: Sebastian – Wasim – Bilal – Magnus – Marcus – Theo – Asim – Adam – Tunahan – Patricio – Hasan

Bænken: Hugo – Mikkel – Holm

 

Man of the match blev Adam med 10 stemmer foran Theo med 2.

 

Dagens tal:

 

47 min 1-0 Adam / Tunahan

 

61 min 2-0 Marcus / Adam

 

84 min 3-0 Holm / Adam

 

Næste kamp er søndag den 8 september ude imod Vanløse kl. 11.15

Luk